- Dne 06.01.2019
Kříž Olineskův
Motto:
Olin bez ptaní nalil dvě štamprle. "Romanesku dej si". Já na to:"Nedám". Olin odpověděl:"Proč si chceš kvůli pičoviny nechat rozbít hubu".
Znali jsme se od mládí až do jeho nešťastné smrti v Rudém moři. Zprvu byl mým potápěčským učitelem a později výborným kamarádem. Takovým, který se vám vryje do paměti a do srdce. Talentovaný muzikant na všemožné hudební nástroje. Taky na dudy. Všeuměl a konstruktér mnoha potápěčských věcí jako byly baterky pod vodu, různé harpuny i s výbušnýma hlavicema, plicní automatiky, hloubkoměry a mnoho dalšího. V dávných dobách potápěčského středověku zásadně fotil pod vodou s pouzdrama vlastní výroby.Toto všechno v dobách, kdy kvalitní, použitelné a funkční potápěčské vybavení bylo tak leda v oblasti scifi.
Jednou, již v dospělosti za mnou přišel a řekl, že bude mít takový kříž z mramoru, na něm bude nápis " Všem minulým i budoucím obětem" a že ho chce umístit na konkrétní místo do lomu Šífr. Pak dodal:" Já kříž zajistím a ty ho tam umístíš". Tak jsme se na tomto umluvili a plácli si. Čas běžel jako voda v potoce a Olinův projekt uvázl na zajištění podstavce pod kříž. Nějak se mu prostě nedařilo podstavec sehnat a vše dát dohromady.
Pak jednou před koncem roku odjel na potápko do Egypta. Bohužel se z této cesty již nevrátil. Kříž zmizel neznámo kam a když se po letech objevil, nesl známky notných škrábanců, stříkanců od barev a tak podobně. Podstavec byl bůhvíkde. Jen letmo jsem se v průběhu pozdějších let dověděl, že se někde kříž objevil a někdo z bývalých Olinových známých se pokouší kříž restaurovat a snad i umístit pod vodu. Přece neznají text ani místo, kam chtěl Olin kříž umístit? Vrtala mi hlavou jejich marná snaha. Až po mnoha letech mi Pepa Stawowczyk řekl, že kříž skončil u něho a jestli mám chuť a sílu, ať to dodělám.
Tak jsem oprášil vzpomínky na Olinův a částečně i můj projekt a začal na renovaci kříže makat. Šlo to po mnoho hodin ztuha a výpomoc mojí mámy a tety Marty jsem při broušení a leštění mramoru velice rád přivítal. Nakonec se podařilo dohledat i zcela zapomenutý podstavec. Ten byl v dezolátním stavu.
Nakonec Luďa Ratiborský připravil kříž na smontování s podstavcem a vyrobil podle předlohy nerezovou cedulku s Olinovým textem.
Další etapa již proběhla za spoluráce s kamarády z báňských záchranek. Tak jsme jednoho dne v roce 2018 společně dílo spustili na konkrétní místo nádherného zatopeného lomu Šífr, které před mnoha lety určil Olin Peleška.
Jeho nápis je hodně svobodomyslný, stejně jako býval sám Olin. Filozofie a pokora textu je ale nadčasová a odkaz bude aktuální a platný stále.
autor r.k.