NAPLNĚNO PŘED 25 TI LETY.

Zpět

Potápěčské láhve byly naplněny před 25 ti lety.

 

Před nedávnem mi můj dlouholetý známý potápěčský veterán a fotograf Staňa Kozel řekl, že při úklidu svého sklepa objevil svoje staré dvojče 2 x 10 litrů, originál Aquacentrum a k tomu ještě další originální láhev 5 litrů Aquacentrum. Zajímavé bylo, že obě láhve měly být naposledy naplněny před cca 25 ti lety! Tak nás napadlo, že provedeme měření a zjistíme, jaké je složení vzduchu v lahvích po 25 ti letech.  

Dvojče parametry: r.v.1979, naposledy naplněna v roce 1993. Naměřený tlak 174 bar. Poslední tlakovou zkoušku jsme nezkoumali, není to důležité. Ostatně dříve se na tyto věci tak nehledělo. Důležité bylo nějakou flašku vůbec vlastnit a hlavně se potápět. Dnes je to naopak. Mnohdy vlastníme úplně všechno a nepotápíme.

Láhev 5 l parametry: nebyly zjišťovány, naposledy naplněna v roce 1993. Naměřený tlak cca 45 bar. Rok výroby a poslední tlakovou zkoušku jsme nezkoumali, není to důležité.

Po naplnění láhve ležely u Stani ve sklepě, protože v té době jich měl více a používal jiné. Časem na ně zapomněl a objevil je znovu až při úklidu v roce 2018. Hlavní, co nás tedy zajímalo byl obsah kyslíku v lahvích. K měření jsme použili měřící přístroj od firmy DIVESOFT.

Opakovaným měřením jsme zjistili, že obsah kyslíku ve dvojčeti byl po 25 ti letech 20,7 %. V 5 ti litrovce byl obsah kyslíku   20,6 %.

Vzduch z lahví jsme dále koušeli jen senzoricky(čichem a chutí). Při tomto jsme nezjistili žádné abnormality jako bývala olejová příchuť nebo olejový pach mnohdy typický pro vzduch z tehdejších kompresorů. Podle vyjádření Stani nebylo o láhve pečováno žádným zvláštním způsobem.

V tuto chvíli jsem si vzpomněl na teorii, či mýtus, že vzduch v lahvích po nějaké době ztrácí kyslík. Dnes se doporučuje vzduch z naplněných lahví vydýchat maximálně do 4 měsíců a to např. tzv. v chráněném vodním prostoru(bazén, mělká zátoka, atd.) a to pod dozorem jiného potápěče. Starší vzduch raději vypustit. Není nutno zdůrazňovat, že dnešní dokonalá péče o láhve se s tou dřívější nedá srovnat. V minulosti se vše používalo dokud to fungovalo. Pak se opravovalo. Termíny jako prevence, pravidelný servis, preventivní výměna čehokoliv nebo prohlídka jen tak, nebyly v potápěčském slovníku.

Výraznější závadu, kterou jsme na obou potápěčských lahvích zjistili, byla závada HP manometru(výrobce PVD Stará Turá, SK), který místo 45 bar ukazoval cca 90 bar. Tato závada ale neměla na provedená měření žádný vliv.

Upozornění:

Tento příspěvek není návodem pro dlouhodobé skladování naplněných lahví, ani nevykazuje žádné statisticky významné okolnosti.

 

Autoři: Roman Kudela a Stanislav Kozel.  

Nahoru