ŽLUTÍ ŠKODIČI - POZOR NA NĚ.

Zpět

ŽLUTÍ ŠKODIČI - POZOR NA NĚ.

 
Po namáhavém sestupu do nitra hlubinného břidlicového dolu konečně vidíme vodu. Nyní začíná odpočinek, který má podobu kompletace vercajgu. Svým způsobem relax před ponorem. Podle toho, ve kterém dole zrovna jsme, kompletuji buď sidemount nebo rebreather. 
Konečně je vše hotovo a jdeme pod vodu. Křišťálová voda v hloubce skoro 50 ti metrů láká k dalšímu postupu do spodní štoly. Parťák má otevřený okruh a tu znenadání na nás odněkud seshora začne padat něco žlutého. Vypadá to jako kusy žluté skelné vaty. V okamžiku se viditelnost mění k nule a ono to stále padá a padá. Jeho vydechované bubliny způsobily potrhání těchto struktur, které jsou těžší než voda a padají gravitačně šachtou dolů na nás a mění viditelnost k nule. Na nic nečekáme a do odběrných lahví bereme vzorky žlutých chuchvalců.
V tomto případě se ale nejedná o nějaké průzkumy, ale o odběry vzorků žlutých železitých bakterií. Dosud jsem nevěděl, co to jsou za nádherné struktury, které se ve svitu lampy jeví jako podvodní zlatý vodopád. Ovšem slabý závan proudu vody nebo vzduchová bublina jej roztrhají na kusy a začíná prudká změna viditelnosti až na nulu. Kusy hmoty začnou odrážet světlo lamp. Chvíli to oslňuje. Pak se chuchvalce začnou ve vodě jakoby rozpouštět a to je úplný konec. Již není nic vidět, jen šňůra vedoucí někam. 
Tyto bakterie se vyskytují ve více našich břidlicových dolech. 
Tak se podívejte, co jsou zač. 
 
Odběry provedeny takto: Dva bodové vzorky,  manuálně - submersně v zatopené boční štole v hloubce 5,1 m byly v blízkosti skalní stěny odebrány do vzorkovnic o objemu 200 ml dva vzorky in situ. Poté byly schlazeny a dodány RNDr. Václavu Kozovi z Odboru vodohospodářských laboratoří státního podniku Povodí Labe k analýze. Vzorky odebíral RNDr.Tomáš Zapletal. Dokumentaci odběru provedl potápěč Mgr. Roman Kudela. Vyhodnoceno bylo elektronovým mikroskopem + obrazová analýza LUCIA. Zjištění: Laboratorní analýza byla zaměřena na bakteriální organismy ve vodě. Taxony jsou popsány v přílohách. Jedná se o fakultativně aerobní i anaerobní bakterie, které využívají ke svému zpevnění a ochraně železo. Z hlediska vlivu na lidské zdraví jsou neškodné.
Podívat na ně se můžete v přílohách. 
 
 
Nahoru