TORNALA

Zpět

MOŘSKÉ OKO

Slovenská kráska TORNALA

 

V údolí říčky Slaná, ve východní části Rimavské kotliny leží více jako osmitisícové město Tornala, jedna z nejstarších usedlostí regionu.

 Přívětivá slovenská lokalita jménem Tornala není jediným lákadlem, kterému lze na Slovensku podlehnout. Nachází se ve stejnojmeném  městečku, které známe z dřívějších časů spíše pod názvem Šafárikovo.  Půvabné legendami opředené jezírko leží v komplexu místního termálního koupaliště a slouží jako napájecí zdroj minerální vody právě pro toto koupaliště.

Pro nás potápky je místo zajímavé tím, že uprostřed jezírka o průměru přibližně 60 metrů je propadlé dno a díra do hloubky kolem 40 ti metrů. Prostory se zvonovitě rozšiřují pod dno jezera a ubíhají do stran a tvoří tak ojedinělou jeskynní lokalitu. Viditelnost je kolísavá. My jsme měli štěstí na super viditelnost 25 metrů. Po naplavání do středu jezírka s vodou teplou 17 stupňů jsme si to volným pádem zasvištěli přímo na dno, kde se před námi otevřela  překrásná podvodní scenérie. Ze suťového kužele dno ubíhalo do stran pod strop kam až oko dohlédlo. Na dně se tetelily mnohé vývěry minerální vody.  Tornala vypadala, jakoby celá pulzovala v obdivuhodném rytmu života a energie. Cílem ponoru bylo filmování a stále nepřetržitě probíhající výzkum této jedinečné jeskynní lokality. Také jsme se rádi zapojili. Zkoumali jsme, fotili jsme a odebírali jsme vzorky vody.  Měli jsme štěstí a viděli jsme zrod nového mohutného vývěru, který v hloubce necelých 40 ti metrů o sobě dával vědět mohutným vývěrovým trychtýřem ve dně, ze kterého proudily desítky stovek litrů průzračné minerální vody. Chtěl jsem prozkoumat možné pokračování jeskynního systému, které se může nacházet za úzkou asi šesti metrů dlouhou štěrbinou v největší hloubce.

Odložil jsem dekompresní stage s nitroxem stranou, šup a už jsem se škrábal k cíli. Po chvíli snažení mě Márty vytáhnul za ploutve ven. Byl konec mému objevitelskému nadšení. Později mi řekl, že měl potíže s uchem a nemohl by se za mnou do hloubky dostat.

Ubytování  ve starém mlýně na břehu jezera bylo velice stylové. Letecká akrobatická exhibice obrovského roháče doprovázena žabím chórem nám ještě dlouho zněla v uších.

Ďakujem priatělovi Marovi Dudášovi za pozvanie a starostlivosť. Dovi  o mesiac….

(autor 2011 Roman Kudela, foto Luboš Parent a Martin Šajnar)

 

Nahoru